Savaş uçağı denilince akla gelen en iyi modeller. F16 – F35 – SU35 – SU57 – EUROFİGHTER – JAS39 GRİPEN – Savaş durumunda hangisi rakiplerini alt edecek?

8Mig-25 Savaş Uçağı

Mig-25 Savaş Uçağı

Dünya üzerinde Mig-25 savaş uçağından daha hızlı ve daha yüksekten uçabilen bir avcı savaş uçağı daha üretilmedi. Bu uçak 3400 km gibi süpersonic hızların çok daha üzerine çıkabilmektedir ve 37000 metre irtifaya çıkmayı başarmıştır. 1970 li yıllarda göreve başlayan Mig-25 Amerika ve Avrupa’nın korkulu rüyası haline gelmişti. Amerikan üretimi en hızlı casus uçak olan SR-71 Mig-25’in elinden son anda kurtulmuş ve bir daha Sovyet hava sahasına girmeye cesaret edememiştir. Listemize girmesinin sebebi tamamen hızı ve çıkabildiği yüksek irtifadır. Halen daha rekorlarını kırabilen bir uçak üretilmemiştir.

 • Boyu : 24 metre
 • Ağırlığı : 6600 KG
 • Maksimum Menzil : 3250 km
 • Maksimum Hız : 1200 km

7Jas39 Gripen Avcı Savaş Uçağı

Savaş uçağı Jas39 Gripen

Jas 39 Gripen İsveç Saab markası tarafından yapılmış çok güvenilir ve üst düzey özellikleri olan bir savaş jetidir. İsveç yapımı uçaklar dünyanın bir çok ülkesinde kullanılmaktadır. Amerikalı ve Rus rakipleri karşısında daha iyi olduğu özellikleri olduğu gibi daha kötü olduğu yanları da vardır. İsmini çok duymamamızın tek sebebi politika. Amerika ve Rusya kadar politik gücü olmadığı için adını çok duymamamız normal.

Teknik Özellikleri

 • Boyu : 14 metre
 • Ağırlığı : 6600 KG
 • Maksimum Menzil : 3250 km
 • Maksimum Hız : 2400 km
 • Maliyeti : 40 Milyon Euro
 • 1 saatlik uçuş sonrası görmesi gereken bakım : 5 saat

Teknik özelliklerine bakarsak 14 metrelik boyu ve 3250 km menzili onu diğer uçaklardan ayırıyor. Aynı zamanda çok kısa sürede kalkış yaparak düşman bombardıman uçaklarına karşılık vermek amaçlı üretilmiştir. Diğer savaş jetlerinin kalkış ve iniş yapmaları için özel pistlere ihtiyaç duymaları gerektiğini düşünürsek Jas39 Gripen 800 metrelik bir düzlük bulması halinde kalkış ve iniş yapabiliyor olması onu diğer rakiplerinden tamamen ayırmaktadır. Aynı zaman da bu uçağı buz gibi soğuk havalarda dışarıda bırakabilir ve ihtiyacınız olduğun da pilotun çalıştırıp kaldırmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın diğer savaş uçaklarının hiç biri bu derece de kullanışlı değildir.

1 saatlik uçuş yapması durumunda sadece 5 saatlik bakım görmesi yeterlidir. Bunu anlayabilmeniz için F22 Raptor savaş uçağının 1 saatlik uçuş yapması durumunda 16 saat bakım görmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Saatte en fazla 2400 km hıza ulaşabiliyor ve 19 km yükseklik de uçabiliyor. Havadan havaya ve havadan karaya bir çok silah sistemiyle donatmak mümkündür.

6EuroFighter Savaş Uçağı

Savaş uçağı Eurofighter Typhoon

Avrupa üretimi bu savaş jeti 1983’te tamamen Amerika ve Rusya ya bu konuda ki bağımlılığı ortadan kaldırmak için İngiltere, Almanya, Fransa ve italya tarafından ortak olarak geliştirilmeye başlanmıştır. İlk uçuşunu 1993 yılında yapmıştır. Gelişmiş özelliklere sahip yeni bir savaş uçağı diyebiliriz.

Teknik Özellikleri

 • Boyu : 16 metre
 • Ağırlığı (Boş) : 11000 KG
 • Azami Kalkış Ağırlığı : 23000 KG
 • Maksimum Menzil : 2900 km
 • Maksimum Hız : 2495 km/h
 • Maliyeti : 120 Milyon Euro

Teknik özelliklerine bakacak olursak 16 metre boyunda olması bir F16 ile neredeyse aynı büyüklükte olduğunu söyleyebiliriz. Eurofighter menzili ve maksimum hızı göz önünde bulundurulduğunda bir çok savaş uçağından daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda radar sisteminin geliştirilmesinde 1 milyar dolardan daha fazla bir maliyet olduğunu düşünürsek onun bu listeye neden girdiğini anlayabiliriz.

5F-16 Avcı Savaş Uçağı

Savaş Uçağı F-16

Şüphesiz Dünya’da en çok adı duyulan savaş uçağıdır F16. Mig 21 den sonra Dünya da en çok F16 vardır. Bir çok muharebe de kendini ıspatlamış sağlam hızlı ve güvenli bir savaş uçağı olarak bilinir. 1974’den beri üretilmekte ve modernizasyon geçirmektedir.

Teknik Özellikleri

 • Boyu : 15 metre
 • Ağırlığı (Boş) : 8600KG
 • Azami Kalkış Ağırlığı : 30000 KG
 • Maksimum Menzil : 3300 km
 • Maksimum Hız : 2475 km/h
 • Maliyeti : 22 Milyon Dolar

F16 gerek fiyatı gerek kalkış maliyetleri olarak gayet iyi bir uçak. Fakat radarda görünürlüğü gerçekten yüksek ve düşürülmesi olası bir uçak. Rakipleri arasında en tecrübeli model olması onu ne yazıkki listemizde zirveye taşımaya yetmiyor.

4Su-35 Avcı Savaş Uçağı

Su-35 Savaş Uçağı

Rus (Sovyet) üretimi olan bu uçak son zamanlarda en çok ismini duyduğumuz savaş uçakları arasında yer almakta. Bunun sebebi ise bu uçak gerçekten hızlı ve boyutlarına göre yüksek bir menzile sahip. Hız ve menzilin yanında birde manevra kabiliyetinin bu listedeki en iyi savaş uçağından bile daha iyi olduğunu düşünürsek listemize girmeyi gerçekten hak etmiş bir model olarak karşımıza çıkmakta. Tabi tüm bu güzelliklerin yanında kötü yanlarıda var. Mesela gövde ömrü bir F16 ya göre çok daha kısa. Buda sürekli savaş uçakları havada olan bir ülke için onu biraz arka plana atabilir. Fakat hava savunma sistemi hali hazırda sağlam bir ülke için bu uçaklar gerçekten çok iyi sayılabilir. Bunun sebebi ise it dalaşında hiç bir rakibine sahayı bırakmayacak kadar çevik olmasıdır.

Teknik Özellikleri

 1. Boyu : 21,9 metre
 2. Azami Kalkış Ağırlığı : 35000 KG
 3. Maksimum Menzil : 4000 km
 4. Maksimum Hız : 2600 km/h
 5. Maliyeti : 60 Milyon Dolar

Diğer tüm rakiplerinden daha hızlı daha ağır ve daha uzun menzilli olması onu 4. nesil savaş uçakları arasında en çok 5. nesil uçaklara yaklaşan model yapıyor. Fakat asla o bir hayalet uçak değil. Bir F35 ile it dalaşına girmesi durumunda kesinlikle F35 savaş uçağını alt edebilir. Fakat F35 bir avcı uçağı değil. Bu sebeple hiç bir zaman bir it dalaşına gireceklerini düşünmeyin. F35 hayalet bir uçak ve daha SU35’in 250 km uzağındayken çoktan fuzelerini kilitlemiş ve ateş etmiş olacaktır.

3Su-57 Savaş Uçağı

Su-57 Savaş uçağı

Su-57 savaş uçağı yine Rusya yapımı Dünya’nın en iyi savaş uçaklarından biridir. Asıl amacı bombardıman değil aksine bombardıman uçaklarına karşı bir üstünlük sağlamaktır. Yani bu uçak kendini gizleyerek düşman sahasına girmek yerine kendi topraklarında bu casus uçakları düşürmek amacıyla üretilmiştir. Kısa mesafelerde kalkış ve iniş yapabilmektedir. 2500 km hızın üzerinde yolculuk edebilmektedir. Ayrıca süper denilebilecek kadar manevra kabiliyetleri vardır.

Teknik Özellikleri

 1. Boyu : 22 metre
 2. Azami Kalkış Ağırlığı : 35480 KG
 3. Maksimum Menzil : 5500 km
 4. Maksimum Hız : 2500 km/h
 5. Maliyeti : 70 Milyon Euro

Su-57 savaş uçağı F22 Raptor savaş uçağının tek rakibi olarak görülmektedir. Fakat bu uçağın henüz seri üretime girmediğini unutmayalım. Halen test aşamasında olan bu savaş canavarı seri üretime girdiğinde tüm dengeleri alt üst edeceği testlerdeki başarılarından anlaşılmaktadır.

2F-35 Savaş uçağı

F35 Savaş Uçağı

F-35 savaş uçağı aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülke tarafından ortak olarak ürettirilmektedir. Aynı zamanda bu ülkelerin her birine bu uçağın bir kısmı ile ilgili üretim sorumlulukları verilmiştir. Örneğin gövde altına yerleştirilecek olan bazı füzeleri Türkiye üretmektedir. F-22 Raptor savaş uçağı birim maliyeti olarak çok yüksek olduğundan dolayı yerine daha hafif ve üretim maliyeti daha düşük olan bir uçak tasarlamaya karar verilmiş. Daha sonra F-35 savaş uçağı tasarlanmış. F-22 ile birbirlerine çok benzemektedirler. Ona F-22’nin minyatürü denilebilir.

Teknik Özellikler

 1. Boyu : 16 metre
 2. Azami Kalkış Ağırlığı : 31800 KG
 3. Maksimum Menzil : 2500 km
 4. Maksimum Hız : 2400 km/h

1F-22 Raptor

F-22 Raptor

Hayalet uçak denilince akla ilk gelen uçak kesinlikle F-22 Raptor savaş uçağı olacaktır. Bu uçak düşman hava sahasına sessizce girip hedefleri vurabiliyor ve fark edildiğinde kolayca kaçabiliyor. Çok az mühimmat taşıyabilmesine rağmen asıl amacı düşman sahasına gizlice girmek olduğundan dolayı bu uçak Amerika tarafından kullanılmakta ve uzun süreler kullanılmaya devam edecek gibi görünüyor. Maliyeti F-35’in neredeyse iki katı kadar olmasından dolayı artık üretilmemekte. Toplam da 187 adet üretilmiş ve tamamı Amerika Hava Kuvvetlerinde görev yapmaktadır.

Teknik Özellikleri

 1. Boyu : 25 metre
 2. Azami Kalkış Ağırlığı : 35480 KG
 3. Maksimum Menzil : 2900 km
 4. Maksimum Hız : 2400 km/h
 5. Maliyeti : 150-400 Milyon Dolar