Enerji analizörü nedir? Nerelerde Kullanılır? Enerji analizörü Nasıl çalışır? Tüm bu soruların cevaplarını bu makalemizde sizinle paylaşıyoruz.

Enerji Analizörü Nedir?

Enerji Analizörü Nedir?

Bağlandığı devredeki elektrikli cihazların güç tüketimini, enerji kaybını ve verimliliğini ölçmek için kullanılan devre elemanıdır.

Elektrik ve elektronik endüstrilerde git gide önemi artmaktadır. Bu cihazlar çok düşük frekanslardan çok yüksek frekanslara kadar güç tüketimi ve üretimi ile ilgili bir çok parametreyi ölçebilir. Bazılarının ekranlar büyük boyutlarda olabilir ve çok ayrıntılı veriler sağlayabilirler. Modern tipleri aynı zamanda analiz ettikleri verileri kaydetme özelliğine de sahiptirler. Bu verileri Ethernet veya USB bağlantılar sayesinde taşıyıp depolayabilirsiniz. Çoğu zaman kullanım amacı bu verileri uzun süre analiz etmek olduğundan bu veri iletişim yetenekleri oldukça yarar sağlamaktadır.

İnverter, motor, sürücü, aydınlatma, güç kaynağı, endüstriyel makineler ve daha bir çok cihazı enerjinin tüm yönlerinde test etme imkanı sunar. Modern tipleri aynı zamanda analiz ettikleri verileri kaydetme özelliğine de sahiptirler. Bazılarının ekranlar büyük boyutlarda olabilir ve çok ayrıntılı veriler sağlayabilirler.

Bir enerji analizörünün uzaktan kontrol edilebilmesi de mümkündür. Bu sayede sıcaklık testine tutulan kısımlar başında beklemenize gerek kalmadan kontrolünüz altında tutulabilir.

Hangi Parametreleri Ölçer?

Bir nevi ölçü aleti olarak kabul edilebilir. Volt, Amper, Hertz, Faz, Rms ve hatta devredeki harmonik elektriği bile ölçebilir. Herhangi birini ölçmek için alınabilirken bazı modellerde tüm bu verileri alabilmek için olan versiyonları da vardır.