Ana Sayfa Uncategorized Hayalet Uçak Nedir? (Stealth) Özellikleri Nelerdir?

Hayalet Uçak Nedir? (Stealth) Özellikleri Nelerdir?

Hayalet uçak nedir ve özellikleri nelerdir? Bu uçaklar hangileridir? Bu makalemizde bu soruların cevaplarını sizlerle paylaştık.

görükle escort

Hayalet Uçak (Stealth)

20. Yüzyılın sonlarına doğru insanoğlu muharebe sahasının vazgeçilmezleri olan savaş uçaklarının radarlar tarafından fark edilmemesini sağlamak amacıyla bazı teknikler üretmeye ihtiyaç duymuştur. Devamında ise hayalet uçaklar ortaya çıktı.

Tam olarak hayalet uçak diye bir şey yoktur. Radarda görünmeyen uçak da yoktur. Bugün hayalet uçak diye adlandırılan uçaklar kesinlikle radarda görünmektedir. Fakat diğer uçaklardan farkı muharebe sahasına çok fazla yaklaşa bilmektedirler. Yani normal bir savaş uçağı radarlar tarafından 400 km öteden bile fark edilebilmektedir fakat bu hayalet uçaklar 50 km den daha fazla yaklaşana kadar radarda görünmemeyi başarabilmektedir.

Hayalet Uçakların Özellikleri

Bu uçakların gövdeleri normal savaş uçağı ile aynı özellikleri taşımaz. Bunun sebebi ise normal uçaklarda kullanılan metal gövdeler radarlarda ışık gibi parlar ve fark edilir. Dolayısıyla radarlar tarafından görünmemenin başlıca yöntemi uçağın gövdesini metal yerine kompozit malzemelerden üretmekten geçer. Aynı zamanda bu uçakların silahlarını da gövdelerinin altına gizlemek zorundasınız. Bu silahlar radarlarda direk görünmektedir. Aynı zaman da bu uçakların dış boyaları da radarlarda görünmesini engellemek amacıyla radyo sinyallerini emen özel boyalar kullanılmaktadır. Aynı zamanda gövde yapılarının da pürüzsüz ve üçgen şeklinde olmaları gerekmektedir.

Hangi Uçaklar Bu Özelliklere Sahip?

F-117 Nighthawk

Hayalet uçak F-117

Amerika tarafından tasarlanan bu uçak test aşamaları boyunca halk tarafından ufo sanılarak bir çok ihbara maruz kalmıştır. Şeklinden dolayı döneminin gerçekten çok ötesinde bir tasarıma sahiptiler. Bu uçak Dünya üzerinde ilk ram boyası kullanılan uçaktır. Bu boya sayesinde radar sinyalleri geri yansıtılmaz ve bu sebeple radarda ki görünürlüğü azdır.

F-22 Raptor

Hayalet Uçak F-22 Raptor

F-22 Raptor savaş uçağı Dünya’nın en iyi savaş uçakları arasında her zaman liste başına oynamaya adaydır. Bunun sebebi ise radarda görünürlüğü çok düşük olması, manevra kabiliyetleri, hızı ve tecrübesidir. Hayalet savaş uçaklarının bayrak taşıyıcısı olarak karşımıza çıkar.

B-2 Spirit

Hayalet Uçak B-2 Spirit

B-2 Spirit dünyanın en büyük hayalet uçağıdır. Yüksek irtifalarda görev yapabiliyor olması ve buna rağmen taşıdığı havadan karaya bombalarıyla Dünya’nın en pahalı savaş uçaklarından biridir. Bu uçak radarlar daha onun farkına varamadan 2 şehri talan edecek kadar bombayı yere bırakabilir.

SR-71

Hayalet Uçak SR-71

SR-71 bir bombardıman uçağı değildir. 25000 metre yüksekten 3500 km gibi hızlarda uçmak için tasarlanmıştır. Amacı casusluk olan bu uçak yıllarca Amerika tarafından Rusya semalarında uçurularak casusluk yapmıştır. Radarlar tarafından görülemiyor olması nedeniyle uzun zaman bu durum fark edilememiştir. Fakat bir gün Rusya yapımı Mig-25 savaş uçağı tarafından fark edilince kendini zor kurtarmış ve tarihin tozlu sayfalarına gömülmüştür. Bu arada Mig-25 savaş uçağı 3500 km hızlara çıkabiliyor ve Dünya’nın en yüksek irtifalardan uçabiliyor, 37500 metre yüksekliğe çıkmayı başarmıştır ve halen bu rekoru kırabilen başka bir uçak yoktur.