Hybrid dönüşüm sistemi nedir? Nasıl çalışır? Faydaları nelerdir? Bu makalemizde elemasyon tarafından geliştirilen Hybrid dönüşüm sisteminin çalışma prensibini sizlerle paylaşıyoruz.

Hybrid Dönüşüm Sistemi

İstanbul’da sayıları her geçen gün artmakta olan binlerce servis aracı bulunmakta. Bu araçlar 100 km yol kat ettiğinde ortalama olarak 16 litre (şehir içi dışı karışık) yakıt tüketmekteler. Sistemin amacı bu yakıt tüketimini %50 den fazla azaltmak ve araçların kullanımını kolaylaştırmak. Dünya çapında artmakta olan petrol fiyatları, henüz gelişme aşamasında olan ve çok pahalı olan elektrikli araçlar sebebiyle bu hybrid dönüşüm sisteminin önümüzdeki 30 yıl içerisinde en çok kullanılacak teknoloji olacağını düşünmekteyiz.

Nasıl Çalışır?

Öncelikle uygulanacak servis aracının arkadan tahrikli (Crafter, Sprinter, Transit) olması gerekmekte. Aracın şanzımanı sökülerek yerine bir 3 fazlı alternatör montajlanır. Şaft ve diferansiyel sökülerek arka tekerleklerin ikisine birbirinden bağımsız iki adet redüktörlü elektrik motoru yerleştirilir. Alternatörden üretilen elektrik bu motorları besleyerek aracın tekerleklerini döndürür.

Faydaları Nelerdir?

-100 km’de ortalama yakıt tüketimi ortalama 7 litreye geriler.
-Aracın motoru maksimum 1500 devire kadar çıkar ve araçda motor gürültüsü kaybolur.
-Motor zorlanmayacağı için ömrü eskisine göre 2 kat artar. Örneğin 300 bin km ise 600 bin km olur.
-Motor yağ bakımı aralığı 10 bin km den 20 bin km ye yükselir.
-Araç tamamen otomatik olur ve asla vites değişimi, debriyaj ve baskı balataya ihtiyaç duymaz.
-Aracın bakım aralığı 2 katına çıkar. 10 bin km ise 20 bin km olur.
Diferansiyel olmadığı için aracın bir tekerleği patinaj çekse bile ikinci tekerlek aracın ilerlemesini sağlar.
Aracın gücü ve torku özellikle kalkışlarda eskisinden daha yüksek olacak.

Bazı Hesaplamalar

-100 km de ortalama 17 litre mazot 100 TL’ye mal olmaktadır. Bu değer 7’ye düştüğünde ise 42 TL’ye mal olacak.
-Araç her 1000 km yol aldığında 580 TL yakıt tasarrufu sağlanmış olacak. Araç 100 bin km yol aldığında ise 58 bin TL tasarruf sağlanmış olacak.
-Motor yağ bakımı 100 bin km için 10 keredir. Her seferinde 500 tl olduğunu düşünürsek. 5000 tl eder. Bu bakımı 100 bin km’de 5 kereye düşürerek 2500 TL’de buradan tasarruf sağlanmış olur.
-Aracın baskı balataya ihtiyacı olmadığı için. 100 bin km’de 1 kez baskı balata değiştiren servis aracı buradan da 2000 tl tasarruf etmektedir.
-Tüm bu hesaplamalar toplandığında araç 100 bin km yol kat ettiğinde toplamda 67 bin tl civarı bir tasarruf sağlanmış olmaktadır.

Volkswagen Crafter Hybrid Dönüşüm Sistemi

1 – 7,5 kW gücünde iki adet asenkron motor ve redüktör.
2 – 3 fazlı fırçasız alternatör.
3 – 2 adet 7,5 kW motor sürücü.

Hybrid Dönüşüm Volkswagen Crafter