Kontaktör nedir? Nasıl çalışır? İç yapısında neler bulunur? Nerelerde kullanılır? Kontaktör çeşitleri nelerdir? Bu makalemizde bu sorulara cevap bulabilirsiniz.

Kontaktör

Kontaktör

Kontaktör elektromanyetik bir anahtardır. Örneğin evlerimizde lambaları yakmak için kullandığımız butonlara benzetebilirsiniz. Tek farkı elektrik enerjisi ile kendini açıp kapatmasıdır. Yani bobine enerji verdiğinizde normalde açık kontakları kapalı normalde kapalı kontakları da açık konuma getirerek anahtarlama yapmanıza imkan sunar. Kontaktörler ve röleler aynı işe yarar. Kontaktörler yüksek akım çeken motorları anahtarlamak için kullanılır. Rölelerin kontaktörlerden farkı ise daha az akım çeken ekipmanları kumanda etmekte kullanılmalarıdır.

Kontaktörleri uzaktan kumanda etmek için bobinlerine gerekli enerjiyi vermeniz gerekmektedir. Örneğin 220 volt bobini olan bir kontaktörü uzaktan kumanda etmek istiyorsanız gerekli olan 220 volt elektriği bir röle kontağından geçirerek düşük voltajlarda kumanda etme şansınız olabilir. Örneğin 24 volt bobini olan bir röle nin kontaklarından 220 volt geçirerek bobine gönderebilir ve 24 volt gibi düşük bir gerilim kullanarak 3 fazlı asenkron bir motoru kumanda edebilirsiniz. Aynı zamanda bir dokumnatik ekrandan motoru kumanda etmenize de olanak sağlayacaktır. Röle nin çalışma mantığını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kontaktörün iç yapısı

  1. Elektromıknatıs : Elektro mıknatıslar elektrik enerjisi verildiğinde mıknatıs etkisi göstererek kontakları birbirine iletken konuma götürür.
  2. Palet : Kontaktörün içerisinde ki hareketli kısım palettir. Elektromıknatıs demir nüveyi çekerek paleti hareket ettirir ve normalde açık uçlar birbirine iletken olur. Daha sonra elektromıknatısın enerjisi kesildiğinde yaylar demir nüveyi eski konumuna iterek birbirine iletken olan normalde açık kontaklar tekrar eski konumuna geri döner.
  3. Kontak : Kontaklar elektrik kablolarını bağladığımız kontaktör parçalarıdır. Bu kontaklar palet üzerinde yer alır ve hareketli konumdadır. Normalde açık ve normalde kapalı kontaklar vardır. Normalde kapalı kontaklar elektromıknatısa elektrik verdiğinizde paleti hareket ettirerek birbirinden ayrılır. Aynı şekilde normalde açık kontaklara bağladığınız elektrik kablolarıda elektromıknatısa enerji verdiğinizde kapalı konuma gelerek iletken olur. Anahtarlamak istediğiniz kabloları bu kontaklar üzerinden bağlamanız gerekir.

Kontaktör Çeşitleri

Kullanım amacına göre kontaktörler farklılık göstermektedir. Bu kontaktör çeşitleri şunlardır:

  1. Alternatif Akım kontaktörleri
  2. Doğru akım kontaktörleri
  3. Elektromanyetik kontaktörler
  4. Basınçlı hava kontaktörleri
  5. Elektro-Pnömatik kontaktörler