SmartWire-DT Nedir ? Nerelerde Kullanılır? Özellikleri Nelerdir? Avantajları Nelerdir? Bu makalemizde tüm bu soruların cevabını sizlerle paylaşacağız.

SmartWire-DT Nedir ?

Tek kablo ile tüm otomasyon cihazlarının sinyal ve kontrol ağını birleştiren son derece hızlı ve kolay bir haberleşme çeşididir.

Karmaşık otomasyon panolarının 8 kutuplu tek bir kabloyla birleştirerek kumanda panolarındaki karmaşıklığı büyük ölçüde azaltmayı başarmış yenilikçi bir üründür.

SmartWire kontaktör ve operatör panel bağlantısı

Nasıl çalışır ?

Endüstriyel otomasyon sistemlerinde kullanılan , aklınıza gelen bütün ürünlerin örnek;

  • MOTOR SÜRÜCÜLERİ,YUMUŞAK YOL VERİCİLER
  • KONTAKTÖRLER
  • MOTOR KORUMA VE TERMİKLER
  • IŞIKLI VE SESLİ SİNYAL CİHAZLARI
  • RÖLELER
  • BUTONLAR
  • OPERATÖR PANELLER
  • HİDROLİK,PNÖMATİK VALFLER
  • SENSÖRLER
  • IŞIK BARİYERLERİ

smartwire-DT uyumlu markalarını birbiri arasında tek bir kablo hattı bağlantısı üzerinden endüstriyel ağ sistemini kullanarak her bir cihazı adresleme ile PLC ve OPERATÖR PANEL’lere aktarmaktadır.

SmartWire-DT kablosu

Kullanılan ürünlerin ve cihazların 2000 metrelik uzaklıklarda dahi olsalar haberleşme ve sinyal işlemi sağlanmaktadır. Farklı ağ ve haberleşme protokollerini kullanma seçenekleri bu sistemi seçmek için önemli bir etkendir. Bu ağ ve haberleşme protokollerine örnek olarak; CANopen,Profibus DP,Modbus TCP,Profinet,Ethernet/IP,Ethercat,Powerlink,Sercos olarak örneklendirebiliriz.

Nerelerde kullanılır ?

Endüstriyel otomasyon sistemlerinin kullanıldığı yani otomasyonun olduğu her alanda kullanılması mümkündür. Dijital ve analog dahili ve harici modülleri her türlü sistem için kullanım olanağı sağlamaktadır.

Projelendirme aşamalarında ki hızlanmanın yanı sıra montaj ve kablolama işlemlerinde de yüksek oranda hız ve kaliteli bağlantı sağlamaktadır .

Ayrıca sistemin sağladığı bir diğer kolaylıkta test ve arıza kontrollerinin son derece kısa sürede yapılmasıdır. Bu sisteme özel olarak yazılmış basit bir bilgisayar program ile kullanılan ürünlerin çalışma testleri saniyeler içinde yapılarak ışık sinyalleri ile kullanıcıya bildirmektedir ve ürünlerin listesi çıkarılmaktadır.

SmartWire buton ve kontak bağlantısı

Hidrolik ve Pnömatik Sistemlerde Kullanımı

Hidrolik ve pnömatik sistemler makine ve endüstriyel otomasyon sektörünün vazgeçilmezlerindendir.Bu sistemler SmartWire-DT uyumlu ürünlerin üretimi ile sektörde yeni bir çağa geçişin ilk adımların atılmasına liderlik etmektedir.

Hidrolik Valf Blokları

Özel olarak dizayn edilmiş olan valf konnektörleri ile sistemin direk kumanda sistemine bağlanarak kontrol edilmesi sağlanmaktadır.Bunların yanı sıra sensör ve fotoseller için aynı kontrol mekanizması ile sisteme sinyal girişleri sağlanmaktadır.

1 Yorum

Comments are closed.