Tac mahal hakkında bilmeniz gereken 9 ilginç bilgi. Dünyanın en çok ziyaret çeken yerlerinden biri olan Tac Mahal bu özelliğini hangi sebeplerden alıyor?

Pahalılık

Bir imparatorun eşi anısına yaptırabileceği en pahalı türbe olarak Dünya tarihine geçmiştir. Babür imparatoru bu anıtı yaptırmak için 32 milyon rupi harcadı. Bu para günümüzde 1 milyar dolara tekamül etmektedir. Bu imparator (Şah cihan) bir kaç kadın ile evlendi fakat sadece Arjumand Banu Begum‘e (Mümtaz mahal) olan aşkı ona bu türbeyi yaptıracak kadar özeldi.

Tac Mahal

Araba Yaklaşamaz

Tac Mahal katı kurallara sahiptir. Etrafında araba göremezsiniz. Bunun sebebi araçların egzoz dumanları binanın güzelliğini tahrip etmesin diyedir. Tur otobüsleri dahi 500 metreden fazla yaklaşamaz. Yıllarca bu özenle korunan Tac mahal gelecekte te aynı dikkatle korunmaya devam edecektir. Elektrik gücü ile giden araçlar dahi buraya girmesi yasaktır.

Tasarım Çılgınlığı

Hindistan, Çin ve Sri lanka bölgelerinde bulunan en özel ve en değerli taşlarla yapılmıştır. Bu malzemelerin getirilmesinde 1000‘den fazla fil kullanılmıştır. Bu sarayı inşa etmek için 20 bin zanaatkar görevlendirilmiştir. Mimarisinde hiç bir şekilde masraftan kaçınılmayan Tac Mahal süslemeri içinde aynı şekilde en pahalı mücevherlerle donatılmıştır. Aşkı için tüm kaynaklarını kullanan imparator aynı zamanda Dünya’nın en harika yapılarından birini yaptırmıştır.

Ziyaretçi Patlaması

Her yıl 4 ile 8 milyon arası ziyaretçi sayısı ile hem Hindistan’ın hem de Dünya’nın en çok ziyaret edilen yapıları arasına girmeyi başarmıştır. Bazı zamanlarda günlük 50 bin’i aşan ziyaretçiyi konuk ettiği görülmüştür. Tüm bu özellikleri sayesinde 100 milyondan fazla oy alarak Dünyanın 7 Harikasından biri olarak tarihe geçmiştir.

Yazıtlar

Duvarlarında Kur’anı Kerim’den ayetler bulunmaktadır.

Farklı stiller

Tac Mahal’in mimarisi, İslam, Fars ve Hint stillerinin bir birleşimini birleştiriyor. Saray ilk zamanlarında bol miktarda nergis, gül ve meyve ağaçlarını içeriyordu. 19. yüzyıl İngiliz imparatorluğu geldi ve her şeyi istedikleri gibi değiştirdi.

Orjinal mezar

Müslüman hukuku nedeniyle mezarlar, kibirlilerin uygunsuz bir ifadesi olarak görülebilecekleri için ayrıntılı süslemeler yapmazlar. Bu, sarayın süslü bir şekilde dekore edilmemiş tek kısmının gerçek mezar olduğudur. Binanın abartılı geri kalanı ile karşılaştırıldığında, Sah Cihan’ın dinlenmeye bırakıldığı binanın alt katları oldukça basittir.

Mezar koruma altında

Bu minarelerin yerleştirilmesi sadece estetik değil, aynı zamanda bu minarelerin de stratejik bir amacı vardı. Bir çöküş durumunda, Mumtaz Mahal’ın kubbesini korumak için, baş mimar bu minareleri hafifçe eğdi, böylece Tac Mahal’in geri kalanından uzaklaştırıldı.