Tesla bobini nedir? Ne işe yarar? Nasıl yapılır? Kim bulmuştur? Bu makalemizde bu soruların cevaplarını sizlerle paylaştık.

Tesla Bobini

Nicola Tesla, yüksek frekanslı elektrik olaylarıyla ilgili araştırmasında, yüksek frekanslı radyo dalgaları üretmek için demir-bobin trafosunun sınırlarının ötesine geçmeye  ihtiyaç duyuyordu.  İlhamı, ikincil bobinin daha yüksek ve daha yüksek frekanslarda salınımını veya “elektriksel olarak titreşmesini” serbest bırakmasını sağlayan demir çekirdeği olmayan özel bir transformatör icat etmesine yol açtı.  Tesla Bobini; 1891’de icat edildi. Hava çekirdeği rezonanslı bir transformatör, radyo frekansı bobininin öncüsü oldu ve “Radyo Çağı” nın ilk biçimlendirici adımlardan birini atmasına izin verdi.

Spark telsiz vericileri olarak Tesla bobinleri, 1950’lerin sonlarından beri ortadan kaldırıldı, ancak minyatürleştirildi ve bugün her televizyon, radyo ve VCR’nin kalbini oluşturuyor. Bobini bir müzik aletinde bir ip olarak düşünebilirsiniz.  Eğer ipi koparırsanız, ipin uzunluğuna bağlı olarak belli bir frekansta titrer.  Bu bir “rezonans frekansı” dır.  Sonuçta, müzik titreşim bilimine dayanıyor.

Şimdi elektrik mühendisliğinin temel yollarından biri  toprağın enerjinin geri döndüğü bir elektrik döngüsü olması.  Fakat zemin aniden tersine çevrilip bir enerji kaynağı olsaydı ne olurdu?  Elektrik toprağa “battığında”, su havuzunda bir dalgalanma gibi dolaşıyor, dünyayı dolaşıyor ve başlangıç ​​noktasına geri dönüyor.  Bir Tesla bobinden elektrik tahliyesini doğru şekilde zamanlayarak, elektrik dalgalanmanızı büyük bir güç elde edinceye kadar güçlendirmeye devam edebilirsiniz.

Elektrik akımı, toprağa girdikten sonra aynı olanın tam tersi zıt bölgesine hareket eder ve oradan geri teper, hemen hemen azaltılmış bir güçle kalkış noktasına geri döner. Giden ve geri dönen akımlar çarpışır ve üzerinde gözlenenlere benzer düğümler ve döngüler oluşturur.  Titreşimli bir kordon: Dünyanın çevresine eşit yaklaşık yirmi beş bin mil kadar olan tüm mesafeyi geçmek için, akım yaklaşık olarak tespit ettiğim belli bir zaman aralığına ihtiyaç duyar.  insanoğlunun tahmin edilemez sonucunun en değerli sırları… Bu bağlamdaki gerçekler, yaratıcın, keşiften önce, keşfe çıkmadan önce harikaları başarabilmemiz için elektriksel olarak tasarlamış gibi görünüyor. Bu en vahşi hayal gücü ile tasarlanamazdı.

Tesla‘ya göre, toprak hava ya da atmosferden daha iyi bir elektrik enerjisi iletkeni idi. Mekanik ve elektriksel rezonansların yeni yollarını araştıran ve elektrik enerjisini kullanmanın yeni yollarını tanıtan mükemmel bir öncüydü.  O her zaman geleceğe yönelik sezgisel bir bağlantıya sahip biriydi. Dünya gezegenini gelişmiş bir elektronik çağına taşımak için yeni ve daha iyi yollar düşünerek huzurlu bir yaşam tarzınıda benimsemişti.

Kablosuz Enerji

Tesla bobini

1899’da Tesla, “kablosuz enerji” konusundaki araştırmalarını ilerletmek ve dünyanın diğer bölgelerine yayınlanmasına izin vermek için Colorado’ya gitti.  Yeni elektrik keşifleri ortaya çıkarıldı ve doğadan dinlendi;  enerjinin yeni ilkeleri formüle edildi.  Burada, açık ve seyrek nüfuslu ovada, milyonlarca volt elektrik gönderebilecek dev bir Tesla Bobini kurdu.  Bu büyüteç vericisini yerden güç iletmek için, Hertzyen (saniye başına düşen devir sayısı) olmadan dalgalarını kullanarak, herhangi bir kablosu olmadan laboratuvarından 26 mil uzakta olan akkor lambaları yakabildi.Yeni bir gelecek doğuyor.Tesla şimdi yirminci yüzyıla ve ötesine, cesur ve yeni bir dünyaya enerji vermenin yeni yolları olan yeni ve heyecan verici enerji teknolojileriyle döndü.  Arzu ettiği şey, dünyanın her yerine elektrik gücü iletmekti, böylece elektrikli makineler sadece doğru donanıma sahip doğru frekansa ayarlanarak pilsiz her yere çalıştırılabilirdi.

Bugün, Tesla Bobininin teorisi ve tasarımının çeşitli tanımlamaları var bazıları Tesla’nın ilham kaynağına diğerlerinden daha yakın. Tesla Bobini herhangi bir güç üretme kabiliyetine sahip olmamasına rağmen, bizi herhangi bir enerji krizinden hafifletme kabiliyetine sahipti ancak yeni Çağ fiziğimiz için hayati önem taşıyan bir enerji prensibi gösterir.  Alternatif bir enerji frekansı, daha yüksek bir frekansa yükseltildiğinde, ileriye dönük bilinmeyen şekillerde ve davranışlarda bulunabilir.  Hatta üçüncü boyutun üstünde ve 4., 5., 6. vb. Yüksek frekans alanlarını içeren yeni bir Kozmik Pencere veya daha yüksek boyutlar açabilir.