Tesla vs TOGG

Yerli otomobilimiz TOGG SUV vs Tesla Model X hakkındaki tüm bilgileri bu makalemizde karşılaştırdık. Sizce hangisi daha iyi? Yorum kısmına yazarsanız seviniriz.

TOGG SUV

Fiyatı Ne kadar olacak

Türkiye’nin yerli otomobili tanıtıldığı günden beri fiyatı ve özellikleri ile ilgili bir çok söylem ortaya atıldı. Elemasyon ekibi olarak aracın 2023 yılında piyasaya sürüldüğünde tahmini olarak 400 bin TL civarında bir fiyata satılacağını düşünmekteyiz. Bu fiyat ilk bakıldığında yüksek gibi görülebilir. Fakat bu aracın özelliklerine göre 400 bin TL civarı olması gayet normal. Taktir edersiniz ki Türkiye’de otomobil bataryaları üreten bir fabrika yok. Dolayısıyla bu bir elektrikli araç ve en pahalı parçası tabi ki de bataryası. Bu maliyetler ilerleyen zamanlarda düşecek olsa da 2023 yılında bu düşüşün olmayacağından eminiz.

Kim Tasarladı?

Ortaya atılan bir diğer iddia ise aracın tasarımının İtalyanlara ait olduğudur. Bu durumda ise araştırma yapmadan ortaya atılan bu iddianın yalan olduğunu söyleyebiliriz. Aracın tasarımı Türk tasarımcılara ait. İtalyan Pininfarina şirketi dünya çapında bir çok araç markasına endüstriyel tasarım konusunda hizmet vermiş bir markadır. Yerli otomobil kapsamında da işin endüstriyel tasarım kısmını üstlenmiştir. Yani tasarım Türk fakat bu tasarımı kalıba dökmek ve prototip oluşturmak için profesyonel bir tasarım şirketi olan Pininfarina’dan destek alınmıştır. Aracın tüm hatları TOGG tasarım ekibi ve Murat Günak tarafından tasarlandı.

Neden Elektrikli?

Dünya’da petrol fiyatları gün geçtikçe artmakta. Bu durum artık başka enerji kaynakları bulmamız gerektiğini göstermektedir. Dünya’nın en büyük ülkeleri artık dizel araçların satılmasının önünü kapatmakta. Bu durum yavaş yavaş tüm dünya ülkelerine yayılacak. Belki de bundan 50 yıl sonra dizel araç kalmayacak. Elektrik gücü ile hareket eden araçların menzilleri her geçen gün artmaktayken dolayısıyla dizel veya benzinli bir araç üreterek piyasaya girmek neredeyse imkansızdır. Baktığımız zaman Renault, Fiat gibi markalar dizel araçların maliyetlerinin minimuma indirmiş durumda. Yeni bir otomobil markası oluşturup bu markalarla rekabet etmek neredeyse imkansızdır. Fakat elektrikli araç söz konusu olduğunda durum tam tersi olarak ilerlemektedir. Bugün elektrikli araba üretip piyasaya çıkan her yeni marka diğerlerine göre çok daha avantajlıdır.

Tesla Model X

Tanıtıldığı ve satışa sunulduğu ilk günlerden beridir adını sıkça duyduğumuz Tesla Model X dinazor kanadı gibi yukarıya doğru açılan kapıları ve göstermiş olduğu yüksek performansı sayesinde Dünya da en çok konuşulan elektrikli otomobil olmayı başarmıştır. Yerli otomobilimiz Togg’un SUV modeli ile boyutları aynı olan Tesla Model X akıllara bu karşılaştırmayı getirmiştir.

TOGG SUV vs Tesla Model X

Güç ve Menzil

Her iki araç da gayet bizleri tatmin edecek güçlere sahip. Tesla model X en güçlü versiyonu olan P100D 774 beygir gücünde ve 0’dan 100’e tam 2.9 saniyede çıkabilirken Togg SUV aracımız 400 beygir gücünde ve 4.6 saniye de bu hızlanmayı tamamlayabiliyor. Eğer bir SUV araç alıp yarışlara katılmayı düşünmüyorsanız P100D sizin için iyi bir alternatif olmayacağı kesin. Bu durum da ise iki aracın da menzilinin aynı değerlerde olması sadece güç konusunda Model X‘in yerli otomobilimiz olan TOGG SUV modeli ile ayrıldığını görmekteyiz.

Güvenlik

Tesla Model X tanıtıldığı günden beri adından en çok söz ettirdiği konulardan biri hepimizin bildiği gibi güvenlik. Yerli otomobilimiz için de bu durumda güvenlik konusunda beklentiler çok yüksek. Yapılan açıklamalardan anlıyoruz ki SUV aracımızın en çok uğraşılan taraflarından biri de güvenlik. Yani en az Tesla Model X kadar güvenli olacağını düşünmekteyiz.

Tasarım

Tasarım göreceli bir kavramdır fakat iki araca bakıldığında genellikle yorumlar yerli otomobilimizin daha güzel bir tasarıma sahip olduğu yönünde. Elemasyon ekibi olarak bizim görüşümüzde bu yönde.

Fiyat

Fiyat olarak Tesla model X oldukça ulaşılamaz otomobiller içerisinde. Bunun sebebi vergilerle birlikte fiyatının 1 milyon liranın üzerinde olması. Fakat yerli otomobilimizin fiyatı 400 bin lira civarlarında olması düşünülüyor. Tabiki bu fiyat 2 motorlu 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip 500 km menzili olan SUV modeli için geçerli. Bu fiyatlarda olması sebebiyle araç Dünya çapında tercih edilebilecek araçlar içerisinde yerini alacak gibi görünüyor.

2 YORUMLAR

  1. Güzel bir karşılaştırma. Dünya çapında muhtemelen fiyat performans olarak tercih edilecek arabalar arasında TOGG SUV modelini göreceğiz.

Comments are closed.