Ana Sayfa Elektrik Bara Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Bara Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Bara nedir? Nerelerde kullanılır? Ne işe yarar? Neyden yapılır? Tüm bu soruların cevaplarını bu makalemizde sizlerle paylaşıyoruz.

Bara Nedir?

Bakır Bara

Bara, elektrik dağıtım hatlarının vazgeçilmezidir. Elektriğin dağıtımı dağıtım panolarında bara ile yapılmaktadır. Bu çoğu zaman bakır ve alüminyum olmaktadır. Bunun sebebi metaller içerisinde maliyeti ve iletkenliği göz önünde bulundurulduğunda en verimli materyallerin bakır ve alüminyum olmasıdır. Fakat bakır baralar alüminyum baralara göre %25 daha verimli kullanılabilmektedir. Yüksek akım taşıyabilmesi onu bu güç dağıtımlarında vazgeçilmez yapmaktadır. Bazen bu baraları çeşitli renklere boyanmış görebiliriz. Bunun sebebi faz, nötr ve toprak olarak karıştırılmamasını sağlamaktır. Yada üzerlerine yapıştırılan etiketler sayesinde bu sınıflandırma yapılabilir. Karıştırılmaması için bu iki yöntemden biri kesinlikle kullanılmalıdır.

Baralar Nerelerde Kullanılır?

Orta ve yüksek gerilim panolarında Faz, Nötr ve Toprak bu baralarla dağıtılır. Aynı zamanda santraller, trafo merkezleri, ölçme merkezleri ve şalt sahalarında da kullanılmaktadır.