Seri ve Paralel Bağlantı Nedir? Nasıl Yapılır? Ne işe yarar? Bu makalemizde tüm bu soruların cevabını sizlerle paylaşacağız.

Seri Bağlantı

İki adet DC güç kaynağınız var ve bu DC güç kaynaklarının 24 volt gerilime ve 10 amper akıma sahip olduğunu varsayalım. Eğer bu DC güç kaynaklarını seri bağlarsanız elde edeceğiniz gerilim 48 volt olacaktır. Böylece 48 volt gerilim ile çalışan bir devreyi çalıştırabilirsiniz. Fakat bu güç kaynaklarının amper (Akım) değerleri aynı kalacaktır. Yani elinizde 48 volt 10 amper bir güç kaynağı olmuş olacak.

Devreniz 48 volt gerilimde çalışıyor ve 20 amper akım çekiyorsa bu bağlantı devrenizin çalışmasını sağlayamaz. Bunun için ise Paralel bağlantı yapmanız gerekmektedir.

Seri Bağlantı Nasıl Yapılır?

İki adet DC güç kaynağını aşağıda gördüğünüz gibi bağlayabilirsiniz.

Seri bağlantı (Akü, Pil, DC Güç kaynağı)

Paralel Bağlantı

Paralel bağlantı da ise DC güç kaynaklarının akım değerlerini yükseltebilirsiniz. Bu bağlantıyı yaptığınızda iki adet 24 Volt 10 amper güç kaynağını kullandığınızda elde edeceğiniz voltaj değişmeyecek fakat amper iki katına çıkacaktır.

Eğer çalıştırmak istediğiniz cihaz 48 volt gerilimde 20 amper akım çekiyorsa 4 adet güç kaynağını ikişer ikişer önce seri daha sonra ise bu çift seri bağlantıyı paralel bağlayarak 48 volt 20 amper değerlerine çıkarabilirsiniz.

Paralel Bağlantı Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki şema da paralel bağlantı yaparak elektrik akımını yükseltmeyi nasıl yapacağınızı görebilirsiniz.

Paralel Bağlantı (Akü, Pil, DC Güç kaynağı)