İzolasyon trafosu nedir? Nerelerde kullanılır? Nasıl çalışır? Bu makalemizde tüm bu soruların cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz.

İzolasyon trafosu nedir ?

Trafo

Bir izolasyon transformatörü, birbirlerinin etrafına sarılmış ve her biri kendi güç kaynakları tarafından beslenen iki bakır bobinden yapılmıştır.  “İzolasyon trafosu” terimi teknik olarak herhangi bir trafoyu belirtirken, özellikle bir devreyi alternatif bir akımdan izole eden bir transformatördür.  Bir izolasyon transformatörü bunu, iki devreyi bir endüksiyon halkasıyla ayırarak veya alternatif akımın voltajını devreye ulaşmadan önce azaltarak yapar.

İzolasyon Transformatörleri Nasıl Çalışır?

İzolasyon transformatörleri, diğer transformatör tipleriyle aynı şekilde çalışır.  İzolasyon transformatörü, birincil bobinin ikincil bobinde bir akımı indükleme sini sağlamak için birbirlerine sarılı iki elektromıknatıstan yapılır.  Birincil bobin, ikincil bobinden daha fazla sarılırsa, voltaj düşer.  İkincil bobin birincil bobinden daha fazla sarılırsa, voltaj artar.  Bir izolasyon transformatörü, aynı gerilimi korumak için aynı şekilde sarılmış, ancak doğrudan bağlantıya sahip olmak yerine bir bobinden diğerine bir akım indükleyerek iki devreyi ayıran birincil ve ikincil bobinlere sahip. İzolasyon transformatörleri, alternatif bir akımı doğrudan kullanamayacak kadar hassas devrelere sahip birçok farklı elektronik cihazda bulunur.  Dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları ve diğer birçok elektronik cihaz için güç adaptörleri olarak görülebilirler.  Bunun nedeni, evlere ve diğer kuruluşlara sağlanan voltaj seviyelerinin, yüksek voltajlarda düşük elektrik kaybı ve uzun mesafelerde daha yüksek aktarım hızları nedeniyle elektronik cihazların ihtiyaç duyduğu voltajdan çok daha yüksek olmasıdır.  Sonuç olarak, çoğu elektronik cihaz, cihaza ulaşmadan önce gerilimi azaltmak için bir izolasyon transformatörü içermelidir.

Avantajları

İzolasyon trafoları alternatif akımları artırır ve azaltır.  Bobin kaç kez sarılmışsa ona bağlı olarak, gereken gerilimi ölçmek ve genel olarak işlemek için yapılabilirler.  İzolasyon transformatörleri, diğer güç kaynakları ve cihazlardan kaynaklanan elektrik ve elektromanyetik kesintileri azaltır ve radyo ve kablosuz iletişim sistemlerinde sinyal gücünü artırır.