En iyi PLC hangisi? En çok kullanılan PLC hangisi? PLC üreten markalar. Hangi PLC’yi nerede kullanmalıyım?

PLC ( Programlanabilir Mantıksal Denetleyici ) Üreten Markalar

Siemens PLC

Endüstri 4.0 (4. Sanayi Dervrimi) hayatımıza girdikten sonra otomasyon sektörü akılalmaz bir hızla gelişmeye başladı ve bu gelişim dur durak bilmeden devam ediyor. PLC ise bu sektörün vazgeçilmezlerinden biridir. Bu cihazlar sayesinde çok fazla yer kaplayan otomasyon panoları küçülerek daha da işlevsel hale gelmiştir. Kullanım kolaylığı ve bakım maliyetlerinin düşük olması PLC‘yi otomasyonun olmazsa olmazı haline getirmiştir.

Dünya üzerinde bir çok marka PLC üretmiştir. Bunlardan bazıları ise Siemens, Eaton, ABB, Delta, Mitsubishi, Omron, Hitachi, Schneijder, Bosch, Fatec, GE, Yaskawa, Allen Bradley‘dir. Fakat bu markaların bazıları gelişmelerden uzak kalmıştır. Bu sebeple kendini geliştiren PLC üreticileri her zaman bu üreticiler içerisinde kendilerini göstermiştirler.

En Çok Kullanılan PLC Markaları

Yukarıda belirttiğimiz PLC markaları kendi aralarında büyük bir rekabet içerisinde olsalar da bazıları çok tercih edilirken bazıları daha az tercih edilmektedir. Bunun sebebi kullanım alanlarının ve işlevselliklerinin birbirlerinden farklı olmaları olabilir. Örneğin Siemens PLC’ler Avrupa da çok kullanılırken uzak doğuya gittiğimizde Mitsubishi ve Yaskawa markalarını bu sektörde daha fazla görebiliriz. Siemens marka PLC’ler sorunsuz ve kolay kullanılabilir olması sebebiyle tercih edilir. Pahalı oluşu yüzünden bazı ülkelerde çok fazla kullanılmaz.

ABB, AB, GE, Siemens, Delta, Mitsubishi, Honeywell ve Schneider bugün dünya üzerinde en yaygın olarak kullanılan diğer PLC markalarıdır.

En iyi PLC markaları

 1. ABB PLC menşei: İsviçre
 2. AB PLC menşei: Birleşik krallık
 3. Mitsubishi PLC menşei: Japonya
 4. Delta PLC menşei: Tayvan
 5. Omron PLC menşei: Japonya
 6. Siemens PLC Menşei: Almanya
 7. Omron PLC menşei: Japonya
 8. Genel Electric PLC menşei: Birleşik Devletler(ABD)
 9. Honeywell PLC menşei: Birleşik Devletler(ABD)
 10. FATEK PLC menşei: Tayvan
 11. Schneider Electric PLC menşei:Avrupa(çok uluslu şirket)
 12. Bosch PLC menşei: Almanya

En iyi PLC Programları

Siemens – TiaPortal ( SIMATIC STEP 7)

TiaPortal

Siemens Marka PLC’ler için SIMATIC STEP 7 Basic ve Professional programlarını kullanabilirsiniz. Bu yazılım performans güvenlik ve kolaylık açısından rakiplerine göre her zaman bir adım önde olmayı başarmıştır. Otomasyon sektöründeki tüm cihazlarla entegre çalışabilmektedir. Daha çok daha hızlı yazılımlar yazarak PLC’nize yükleyebilirsiniz. Aynı zamanda mühendisler için bir kütüphane oluşturma ayrıcalığını da tanımaktadır.

ABB – Automation Builder

ABB marka PLC’ler için Automation Builder programını kullanabilirsiniz. Bu program uzun zamandır geliştirilmekte ve her geçen gün ihtiyaçlara göre düzenlenmekte. Tüm sistemin analizini çıkarabileceğiniz esnek ve kolay kullanımlı bir programdır.